Kalendarz wydarzeń

<< Sierpień 2016 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Reklama
Strona główna Dodaj akulaność KONFERENCJA NAUKOWA Wartość funkcji w obiektach zabytkowych, Pałac w Wilanowie, 14-15.04.2014
KONFERENCJA NAUKOWA Wartość funkcji w obiektach zabytkowych, Pałac w Wilanowie, 14-15.04.2014
wtorek, 21 styczeń 2014 21:53
Zmiana wielkości czcionki:
Szanowni Państwo!
Podczas dorocznego zgromadzenia Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS w grudniu 2013 roku, została zaprezentowana najnowsza publikacja naszego Komitetu zatytułowana „Wartościowanie zabytków architektury”. Jest to już druga pozycja – po wydanej w roku 2012 monografii „Wartościowanie w ochronie i konserwacji zabytków”, poświęcona problematyce wartościowania dziedzictwa. Obydwie publikacje (w formie plików PDF) są dostępne na stronie internetowej polskiego ICOMOS-u (www.icomos-poland.org).

Ogromne zainteresowanie jakie towarzyszyło konferencji, która była podstawą publikacji o wartościowaniu zabytków architektury, potwierdza fundamentalne znaczenie problematyki wartościowania dla naszej dyscypliny oraz potrzebę dalszej, ukierunkowanej dyskusji. Temat będziemy więc kontynuować, organizując kolejne konferencje i publikacje, które podejmą wybrane problemy związane z wartościowaniem w ochronie dziedzictwa.

Tematem najbliższej konferencji będzie znaczenie funkcji w obiektach zabytkowych. Jest to trudny i ważny problem, szczególnie w rzeczywistości, która warunkuje przetrwanie obiektów zabytkowych adaptacją do całkowicie nowych (lub co najmniej radykalnie przekształconych) funkcji. Problem ten dotyczy praktycznie wszystkich zabytków, dlatego powinien zainteresować całe nasze środowisko.

 Konferencja „Wartość funkcji w obiektach zabytkowych” odbędzie się w Pałacu w Wilanowie, w dniach 14-15 kwietnia (poniedziałek, wtorek) 2014 roku. Konferencja będzie składała się z dwóch sesji (popołudniowej w poniedziałek i przedpołudniowej we wtorek).

Organizatorami konferencji jest PKN ICOMOS i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Komitet Urbanistyki i Architektury PAN, a o patronat zwracamy się do Generalnego Konserwatora Zabytków. Konferencja wpisze się w obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

Niewątpliwą atrakcją będzie – podobnie jak w roku poprzednim - degustacja potraw przygotowanych według przepisów z najstarszych polskich książek kucharskich z XVII w., wydanych przez Muzeum Pałac w Wilanowie w ramach programu rekonstrukcji historycznej pn. Muzeum Smaku.

 

W ramach konferencji przewidujemy realizację trzech bloków tematycznych, które w sposób całościowy powinny przedstawić problematykę wartościowania w zabytkach:

 

·      znaczenie funkcji w obiekcie zabytkowym (jakie jest znaczenie funkcji w całościowej wartości zabytku – w jaki sposób można to ocenić w różnych przypadkach i systemach oceny różnych grup interesariuszy)

·      zmiana funkcji w obiekcie zabytkowych (jakie zasady powinny obowiązywać podczas zmiany funkcji – ilustracja dobrymi i złymi przykładami) 

·      granice zmiany funkcji w obiektach zabytkowych (jakie są dozwolone granice zmiana funkcji ze względu na jego wartości  - ilustracja dobrymi  i złymi przykładami)   

 

Formuła konferencji przewiduje w każdym z bloków tematycznych przekrojowe wystąpienia wprowadzające oraz obszerną dyskusję, w której liczymy na głosy uczestników konferencji. Zapraszamy do zgłaszania propozycji przekrojowych wystąpień wprowadzających odpowiadających tytułom i obszarom poszczególnych bloków tematycznych (w sumie 5-8) oraz głosów w dyskusji.

Zostanie wydana recenzowana publikacja (artykuły mogą zgłaszać nie tylko referenci).

Powołany przez Prezydium PKN ICOMOS zespół recenzentów do dnia 15 marca 2014 r. dokona kwalifikacji zgłoszonych referatów (organizatorzy, w oparciu o opinie recenzentów, zastrzegają sobie prawo ustalenia programu wystąpień w poszczególnych blokach tematycznych i zawartości publikacji).

 

Propozycje wystąpień (streszczenia zawierające zakres problemowy w punktach) prosimy nadsyłać na mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.    -  do 25 lutego.

 

Zgłoszenia udziału (ilość uczestników jest ograniczona) prosimy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  - do końca lutego

 
Koszt udziału w konferencji wynosi 150 zł (organizatorzy nie zapewniają noclegów).

Opłatę konferencyjną należy wnieść na konto PKN ICOMOS (z opisem opłata za konferencję): CITIBANK: 46 1030 1654 0000 0000 4627 5000

Zapraszamy do podjęcia naszej inicjatywy.  

W imieniu Prezydium

PKN ICOMOS

 

Bogusław Szmygin