Polish National Committee of
International Council on Monuments and Sites

ICOMOS-POLAND

  • The Royal Castle in Warsaw
    The Royal Castle in Warsaw
  • Toruń, The Old Town
    Toruń, The Old Town
  • The Royal Lazienki, Warsaw
    The Royal Lazienki, Warsaw
  • The Wawel Castle, Cracow
    The Wawel Castle, Cracow
  • Zamość
    Zamość
  • Museum of Żupy Krakowskie, Wieliczka
    Museum of Żupy Krakowskie, Wieliczka
  • Malbork
    Malbork

Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Stowarzyszenie Zamku Krzyżtopór w Ujeździe zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej „Archeologia ogrodów historycznych”, która odbędzie się w dniach 6-8 września 2023 roku w Zamku Krzyżtopór w UjeździeUdział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zachęcamy do rejestracji.

Zagadnienia archeologii ogrodowej mają szczególne znaczenie dla Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który był inicjatorem upowszechnienia  takich badań w Polsce. Instytut zrealizował wiele szeroko zakrojonych prac w obiektach o wyjątkowym znaczeniu dla dziedzictwa polskiej sztuki ogrodowej, między innymi w Ogrodach w Wilanowie, Podhorcach i Ogrodzie Branickich w Białymstoku. Opracowane metody badawcze wykorzystuje się także od wielu lat w Parku Mużakowskim w Łęknicy, który znajduje się pod zarządem NID. Badania archeologiczne były również prowadzone na terenie pałacowych ogrodów Zamku Krzyżtopór w Ujeździe, podczas których archeolodzy odkryli pozostałości kamiennej architektury ogrodowej.

W dniach 6-8 września 2023 roku odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa, której celem jest stworzenie platformy do wymiany poglądów i doświadczeń w zakresie archeologicznych metod badawczych wspomagających procesy konserwatorskie związane z zabytkowymi ogrodami. Na konferencji zostanie wygłoszonych ponad 30 referatów, przygotowanych przez wybitnych praktyków w dziedzinie archeologii ogrodowej, których przedmiotem będą ogrody z niemal całej Europy. Jedna z sesji zostanie poświęcona zagadnieniom związanymi z historią, badaniami i planowaną przyszłością dawnych ogrodów Zamku Krzyżtopór. 

Wykład inauguracyjny konferencji wygłosi niezależny archeolog brytyjski, Brian Dix, a jej podsumowaniem będzie dyskusja, którą zakończy sformułowanie wniosków i zaleceń dotyczących stosowania badań w archeologii ogrodowej.

Wstępny program konferencji.

Dodatkową atrakcją dla uczestników konferencji będzie wystawa wybranych archiwaliów ze spuścizny po prof. Gerardzie Ciołku, która znajdują się w zasobach NID. Ponad 21 tysięcy dokumentów z tego zasobu zostało zdigitalizowanych i udostępnionych na portalach NID: Dokumenty – Archiwum.Zabytek.pl oraz NID | Dokumentacja (zabytek.gov.pl).

Rada Naukowa konferencji: Brian Dix, Geert Vynckier, Andrzej Gołembnik.

Sekretarz konferencji: dr Renata Stachańczyk (NID)

Wydarzenie będzie dostępne w języku polskim i angielskim.

Rejestracja: Zainteresowanych udziałem prosimy o kontakt z dr Renatą Stachańczyk This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., do 25 sierpnia 2023 roku. Warunkiem udziału w konferencji jest otrzymanie potwierdzenia po wcześniejszej rejestracji. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków.

Organizacja międzynarodowej konferencji pt. „Archeologia ogrodów historycznych” (ang. „European Conference on Archeology of Historic Gardens”) została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Calendar

May 2024
M T W T F S S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31